Проф. др Милосав Огњановић
Основни подаци
Одељење: Одељење машинских наука
Статус: Редован члан
Професор емеритус Функција: Члан међуодељенског одбора за образовање
Биографија Библиографија
Контакт
Радна организација: Машински факултет Универзитета у Београду
Адреса радне организације: Краљице Марије 16, 11120 Београд
Телефон радне организације: 011 2270 369
E-mail: milosav.ognjanovic@gmail.com
E-mail (додатни): mognjanovic@mas.bg.ac.rs
Улогујте се како бисте видели све унете податке.
Кратка биографија
МИЛОСАВ ОГЊАНОВИЋ, редовни је члан Академије Инжењерских Наука Србије -АИНС од 2012.г, а дописни од 2004. Рођен је 23.10.1950. године у Плажану код Деспотоваца у Србијаи. На Машинском факултету Универзитета у Београду дипломирао је 1974., магистрирао 1977. и докторирао 1984. г. У звање доцента на овом факултету изабран је 1986., у звање ванредног професора 1991., а у звање редовног професора 1996. године. Предаје Машинске елементе и предмете у вези са конструисањем односно дизајном у машинству. Аутор је два стална уџбеника за ове предмете (Машински елементи и Иновативни развој техничких система) као и више од 270 других радова укључујући и десетак других књига. Звање "Професор емеритус" Сенат Универзитета у Београду доделио му је 2017.год
Важнија остварења. Научна: а) Синтеза обновљивих слободних вибрација, б) Идентификација носивости машинских система на бази показатеља стања и радних услова, ц) Робусни приступ у избору конструкцијских параметара. Стручна: а) Лабораторијске инсталације за испитивања вероватноће разарања, вибрација и буке, б) Конструкцијска решења специфичних преносника снаге, ц) Идентификовани узроци и предложена реконструкција преносника и других система. Друга остварења: а) Формирао је модул Мастер студија „Дизајн у машинству“, б) Формирао је Лабораторију за Инжењерски дизајн, Лабораторију за преноснике снаге и Лабораторију за вибрације и буку ц) Био је представник Србије у Danubia-Adria асоцијацији за експерименталну механику (2007-2016), д) Члан и 8 година Председник Већа научне области техничких наука Универзитета у Београду (2000-2016), е) Председник комисије за стандарде.
Од 2016. године запослен је у фирми EDePro (Engine Design and Production) Београд на развоју трансмисија система са турбо-погоном.
Достигнућа
Књиге
- Милосав Огњановић: Иновативни развој техничких система
Машински факултет, Београд, Србија, 2014
Инжењерска решења
- Проф. емеритус Милосав Огњановић, Са сарадницима EDePro: Редуктор турбомотора TG100
Нови објекат, 2020
Опис
Слободна турбине турбомотора TG100 остварује снагу од 200 kW при брзини ротације 40.000 о/мин. За потребу смањења брзине ротације на 6000 о/мин конструисан је, израђен и у значајној мери испитан редуктор за ову сврху. Одликује се високом компактношћу и малом масом. Пречника је 300 мм и ширине 70 мм. Снабдевен је системом за подмазивање и одвођење топлоте која се ослобађа у спрегама зубаца и у лежајима као и топлоте од гасова турбине. Изведене су две верзије, једна са три паралелне гране, а друга је планетарна. Израђено је неколико комада и користе се у испитивањима у фирми EDePro (Engine Design and Production Београд.
- Проф. емеритус Милосав Огњановић, Са сарадницима EDePro: Трансмисија беспилотног хеликоптера "Стршљен"
Нови објекат, 2020
Опис
Од погонског турбовратилног мотора TG100 са 6000 о/мин, снага од 140 kW преноси се на главни ротор (500 о/мин) и на репни ротор (3000 о/мин), беспилотног хеликоптера. Трансмисију чине главни редуктор са системом подмазивања и хлађења, репни редуктор и систем спојница и вратила. У оквиру фирме EDePro (Engine Design and Production Београд, а за потребе испитивања која су у току, израђена су два примерка, а у току је реконструкција и припрема за израду трећег.
- Проф. емеритус Милосав Огњановић, Са сарадницима EDePro: Лабораторијске инсталације за испитивање компонената и турбовратилног мотора TG100
Нови објекат, 2020
Опис
За дуготрајна испитивања турбовратилног мотора TG100 и његових компонената, конструисана су и израђена три пробна стола у лабораторији EDePro (Engine Design and Production Београд. Један треба да се користи за испитивање комплетног мотора под пуним оптерећењем које ствара авионска елиса или генератор електричне струје. Други пробни сто заснован на принципу циркулације снаге (затворено коло снаге) треба да се користи за испитивање редуктора. Трећи пробни сто са брзином ротације до 65000 о/мин треба да се користи за испитивање турбокомпресора уз коришћење снаге до 355 kW.
Награде и признања
- Милосав Огњановић: "Професор емеритус", 2017
Опис
Проф. др Милосав Огњановић изабран у звање "професора емеритуса" на седници Сената Универзитета у Београду 10.5.2017. год.