Усвојено на Скупштини 21.03.2012.    

    

ПРАВИЛНИК

о избору чланова Академије инжењерских наука Србије (АИНС)

 

Члан 1

АИНС има редовне, дописне, почасне и иностране чланове, као и почасне чланове-саветнике.

Радни састав АИНС чине домаћи чланови (редовни, дописни, почасни и почасни чланови-саветници), а изборни састав редовни и дописни чланови..

За редовног члана АИНС може бити изабран истакнути инжењер научник - стваралац, држављанин Републике Србије, чији резултати у области науке и инжењерског стваралаштва представљају висока достигнућа по чијем основу је стекао значајан углед у земљи и иностранству и има звање редовног професора или научног саветника.

За дописног члана АИНС може бити изабран истакнути инжењер научник - стваралац у инжењерским дисциплинама, држављанин Републике Србије, који се истиче значајним научним и инжењерским достигнућима и има звање редовног професора или научног саветника.

За почасног члана АИНС може бити проглашен истакнути научник - стваралац у инжењерским дисциплинама или инжењерству блиских дисциплина, држављанин Републике Србије, који је члан САНУ.

За почасног члана–саветника, може бити изабран инжењер стваралац или научни радник који се у свом дугогодишњем раду истакао стручним, научним, образовним или организационим резултатима и тиме допринео развоју наше земље.

За иностраног члана АИНС може бити изабран истакнути инжењер научник - стваралац у инжењерским дисциплинама, који није држављанин Републике Србије, који има развијену сарадњу са научницима из Србије и чији су резултати значајно допринели развоју и примени науке и у нашој земљи.

Само у случају врхунских научника изузетних научних и инжењерских достигнућа може се извршити избор и без постојеће сарадње ако његовим избором АИНС добија на угледу у нади да ће се сарадња у будућности остварити.

Висока и значајна научна достигнућа се цене  по публикацијама  у часописима са ISISCI листе. Посебно се вреднују укупан број цитата без ауто и хетеро цитата као и број чланака са великим бројем цитата, број уводних предавања на међународним конференцијама, научне књиге и монографије, чланства у међународним научним комитетима и уређивачким одборима часописа, истакнута чланства у научним асоцијацијама, вођење значајних научних пројеката, број магистраната и доктораната, оформљење научних центара.

Висока и значајна инжењерска достигнућа се цене по реализованим техничким решењима и патентима, нове расе, сорте и хибрида, вођењу развоја значајних технологија , увођењу сопствених технологија у производњу, оснивању иновационих центара и производних погона.

 

Члан 2

Избори за нове редовне и дописне чланове Академије и почасне чланове-саветнике, обављају се, по правилу, сваке треће године, а за почасне и иностране чланове и по потреби.

Одлуку о расписивању избора за нове чланове доноси Председништво АИНС, у априлу месецу изборне године..

У одлуци се наводи и максимални број за свако одељење тежећи да се број чланова по одељењима у догледно време уравнотежи у складу са развијеношћу научних области које одељење покрива.

Одлука се објављује у јавним гласилима и интерним обавештавањем Оделења, путем електронске поште и на сајту АИНС. Пријављивање на конкурс траје 60 дана.

 

Члан 3

Право предлагања кандидата за чланове Академије имају:

а)одељења Академије;

б)три члана Академије;

в)инстутути, факултети, привредне организације и струковна друштва

Кандидати одељења за редовне, дописне и почасне чланове саветнике се одређују по следећој процедури: На кандидационом састанку чланови одељења најпре формирају прелиминарну листу својих кандидата, а на предлог за сваког кандидата најмање два члана истог или вишег звања. За све кандидате са ове листе се достављају главни биографски и библиографски подаци, углавном квантитативно, на 1 страници, и њихов пристанак за кандидатуру. На основу ових података, на следећој седници одељења се тајно гласа за кандидате. Кворум  за седницу износи 50% тренутно активних чланова одељења..Формира се листа а) кандидата одељења од предложених који су добили више од 50% гласова присутних.

Ова процедура траје 60 дана од дана расписивања конкурса.

 

За кандидате са листе одељења, као и за кандидате под. б) и в) предлози се подносе Председништву у електронској форми са комплетним и детаљним биографским и библиографским подацима.

Члан 4

Одељење по правилу доноси критеријуме за избор редовних, дописних, почасних чланова саветника и иностраних чланова. Користе се важећи квантитативни и квалитативни показатељи резултата рада из Правилника за избор у научна звања Министарства науке.

Збир показатеља потребних за избор може да се разликује међу одељењима  у зависности од научне развијености области и праксе у тој области. За иностране чланове збир показатеља мора бити значајно већи од укупног броја показатеља за редовног члана АИНС.

 

Члан 5

Редовни чланови се бирају из редова дописних чланова након најмање 2 изборна циклуса. При томе се посебно цени активност дописног члана у одељењу, одборима и целој АИНС.

Члан 6

Председништво АИНС, после провере валидности предлога за будуће чланове, у смислу поштовања овог правилника и одлуке Председништва, на предлог одговарајућег одељења АИНС именује два члана по правилу из АИНС  за писање реферата за избор у АИНС.

Реферат дужине до две А 4 странице којим се кандидује члан АИНС треба да садржи:

·      биографске податке;

·      образложење предлога;

·     оцену и став референата о предлогу за  члана АИНС.

са прилогом:

детаљан списак научних и стручних радова са библиографским подацима,, као и реализованих значајних инжењерских решења и осталих података релавантних за оцену научно-стручног доприноса на начин како то утврђује Правилник о изборима у звања министарства задуженог за науку.

Кандидате за иностране чланове утврђује ПредседништвоАИНС, на предлог одељења или три члана АИНС. Председништво АИНС може предложити Скупштини избор почасних чланова.

Члан 7

На основу написаних реферата, у претходном поступку о кандидатима за нове чланове се изјашњавају одељења АИНС.

Одељења се изјашњавају и  Одељењима „припадају“ изабрани кандидати ако су дипломирали на инжењерским факултетима који припадају области одељења. Изузетно, кандидати могу бити и са других факултета ако су докторирали на факултетима из области одељења и/или им се научно стручни опус доминантно одвијао у областима тих Одељења о чему одлуку доноси Председништво.

 

Члан 8

Одлуке одељења су пуноважне ако седници одељења присуствује најмање 2/3 тренутно активних чланова. У избору учествују редовни и дописни чланови.

 

Члан 9

Одељење се тајним гласањем чланова изјашњава о предлозима кандидата за нове чланове. Подршку одељења су добили они чланови који су тајним гласањем добили најмање просту већину гласова тренутно активних чланова одељења. Посебно се гласа за сваку категорију чланства. Редовни чланови гласају  за све нове чланове, док дописни чланови гласају  за дописне и почасне чланове саветнике.

Одељења се изјашњавају по збирним листама а), б) и в) са кандидатима поређаним по азбучном реду и ознаком са које су листе ( а, б или в). Уколико подршку добије више кандидата од максимално одређених за одељење, онда у даљој процедури остају кандидати са више гласова.

Члан 10

О пријему нових чланова  одлучује изборна Скупштина АИНС, која се по правилу одржава у децембру. Листа кандидата за гласање се даје по одељењима. Кандидати су поређани по категоријама а, б и в, а у оквиру сваке категорије по броју гласова са одељења. За категорије б и в се праве и посебне листе од кандидата који нису добили подршку Одељења, али  и о њима одлучује Изборна Скупштина.

 

Члан 11

Одељење доставља записник о  кандидационој процедури, а посебно резултате гласања са бројем гласова и са именима присутних приликом гласања.

Председништво АИНС има право да  изнесе своје процедуралне примедбе у вези са кандидовањем појединих чланова за редовне или дописне чланове као и са процедуром кандидовања.  У том случају Одељење је дужно да, пре оглашавања, размотри примедбе и заузме став о њима.

Члан 12

Сав изборни материјал за нове чланове је изложен јавности (реферат, комплетни биографски и библиографски подаци о кандидату, мишљење одељења) у просторијама АИНС, са потписаним рефератом, као и на сајту АИНС. Оглашавање траје 20 дана.

Истовремено, расположивост материјала из члана 12 се оглашава и у дневној штампи.

 

Члан 13

Евентуалне примедбе, које су последица јавног оглашавања, одељење је дужно да размотри у року до 20 дана од краја обавештавања и да о томе обавести Председништво.

Члан 14

Коначну листу кандидата за избор утврђује Председништво најкасније 20 дана пре Изборне Скупштине.

 

Члан 15

Свим члановима АИНС се достављају предлози Председништва о кандидатима најмање 15 дана пре Изборне Скупштине. Остала документација (биографски, библиографски и други подаци) налази се у просторијама АИНС и на сајту АИНС о чему се чланови обавештавају електронским путем.

 

Члан 16

Одлука о пријему чланова сматраће се пуноважном уколико седници Скупштине присуствује најмање 2/3 чланова изборног састава који чине кворум и за одлуку тајно гласа најмање половина чланова утврђеног кворума. У кворум се не рачунају привремено неактивни чланови чије спискове одељења предају 2 дана пре одржавања Скупштине.

 

За избор иностраних и почасних чланова могуће је организовати и писмено изјашњавање свих чланова у изборном саставу Скупштине, а Одлука о пријему чланова сматраће се пуноважном уколико за њу гласа најмање половина чланова.

 

Члан 17

Гласање за пријем чланова се изузетно може извршити и писменим путем пре Изборне Скупштине. Ово не важи за привремено неактивне чланове.

 

Чланови спречени да присуствују гласању благовремено узимају у просторијама АИНС оверени гласачки листић, стављају га у необележени унутрашњи бели коверат, а овај стављају у спољни коверат на коме је име члана који гласа и назнака о којем се гласању ради. Овај гласач се сматра присутним за гласање назначено на спољној коверти. У записнику се констатује број гласача путем писама, као и који чланови су добили оверени гласачки листић.

 

Када се технички обезбеди тајност гласања, гласање се може обавити и електронском поштом за чланове који су спречени да присуствују Скупштини.

 

Члан 18

За избор дописних, иностраних и почасних чланова, гласају сви чланови Академије у изборном саставу.

За избор редовних чланова гласају само редовни чланови Академије.

 

Члан 19

Изборна седница је затворена за јавност.

 

Члан 20

Новоизабраним члановима се уручује повеља о чланству у Академији. Облик повеље утврђује Председништво Академије.

Члан 21

Чланство у Академији престаје по личном захтеву члана, који у писменој форми доставља Председништву, или по предлогу одељења уколико члан неоправдано није активан у Академији годину дана а није му признато право да буде тренутно неактиван члан, о чему одлуку доноси Председништво Академије.

 

 

 Председник АИНС

проф. др Бранко Ковачевић