Пословник о раду Скупштине АИНС

Усвојен на Скупштини 18.01.2012. године

 

Овај пословник се доноси јер се према члану 22 Статута АИНС начин рада Скупштине утврђује пословником који доноси Скупштина.

 

Члан 1

Редовне седнице Скупштине се одржавају сваке године по правилу средином марта. Датум одржавања и дневни ред утврђује Председништво.

Обавезне тачке дневног реда су: 1. извештај о раду од претходне годишње Скупштине; 2. финансијски извештај; 3. план рада до следеће редовне Скупштине.

 

 

Члан 2

Ванредне Скупштине АИНС се одржавају по потреби на иницијативу а) Председништва; б) два одељења; ц)30 чланова АИНС.

Изборна Скупштина се одржава сваке треће године ради избора нових чланова и по правилу у децембру. Ван овог термина се по потреби може одржати ванредна Скупштина за избор Председника АИНС уколико се за то укаже потреба и то по Правилнику о избору Председника.

Члан 3

Прво обавештење са датумом и местом одржавања као и са дневним редом Скупштине се шаље 30 дана раније за редовне и изборне Скупштине а 15 дана за ванредне Скупштине.

Сви потребни материјали се шаљу 15 дана пре одржавања редовне Скупштине а 10 дана пре одржавања ванредне Скупштине.

Реферати за избор чланова стављају се на сајт АИНС 20 дана пре одржавања изборне Скупштине и о томе се обавештава јавност преко огласа, а чланови АИНС електронском поштом.

Позиви и материјали се шаљу електронском поштом и истичу на сајту АИНС.

Чланови АИНС који немају рачунаре су дужни обезбедити услужну е-mail адресу.

 

Члан 4

7 дана пре одржавања Скупштине секретари одељења су дужни доставити генералном секретарусписак свих тренутно неактивних чланова свога одељења а по члану 13 Статута АИНС.

На почетку Скупштине секретари дају председавајућима списак присутних чланова одељења.

.

Члан 5

Председништво Скупштине сачињавају председник, потпредседник, генерални секретар и један секретар одељења према азбучном реду одељења.

Седницу отвара председник АИНС, а тачке дневног реда воде чланови председништва Скупштине по договору.

 

 

Члан 6

Председништво се договара о оријентационом трајању тачака дневног реда тако да седница Скупштине траје 90 минута.

Уколико је потребно да Скупштина дуже траје, планира се пауза после 80 минута уз проверу кворума после паузе.

Председавајући може ограничити време излагања и уводничара и учесника у расправи.

 

 

Члан 7

Предлог текста докумената и текста одлука који се усваја на Скупштини доставља се као материјал у роковима из члана 3.

По правилу текстови предложених докумената и одлука су прошли кроз расправу по одељењима и усаглашени су на председништву и/или радним групама које је председништво формирало.

Примедбе на предложена документа се шаљу на 7 дана до одржавања Скупштине. Не узимају се у обзир примедбе које су биле присутне у расправи по одељењима. Круцијалне примедбе се усвајају а ако је технички неоствариво да се на време презентира чланству, тај документ се дискутује на Скупштини али се не усваја.

Скупштина може одлучити да се о том документу гласа електронским путем.

Примедбе на текст документа које су дате усмено на Скупштини се не могу уградити у документ. Оне се узимају у обзир ако документ није изгласан или када буду вршене измене усвојеног документа.

Примедбе се уводе у записник.

 

Члан 8

За сваку тачку дневног реда где се доносе одлуке постоји уводничар. Уводничар је обавезан да тумачи предложене одлуке на питанја присутних чланова. Уводни приказ документа је обавезан ако то траже присутни или председништво Скупштине.

 

Члан 9

По свакој тачки дневног реда пре преласка на дискусију председавајући констатује број пријављених за дискусију и сходно томе одређује време појединачне дискусије. За друго јављање (реплику) има се на располагању дупло краће време.

 

Члан 10

Тајно гласање је обавезно при избору чланова, председника и потпредседника. За остало, гласање је по правилу јавно.

Међутим, за свако гласање сем избора председавајући проверава јавним гласањем да ли су присутни за јавно или за тајно гласање.

 

Члан 11

Ако је одлучено да гласање буде тајно, секретари деле гласачке листиће уписујући у списак коме су подељени. Гласачки листић садржи питања: „Гласам за....против....“

Гласачки листић је оверен печатом АИНС.

Председавајући обавештава колико је гласачких листића подељено што је уједно и потврда да ли је довољно присутних.

 

Члан 12

Ако је гласање јавно, врши се дизањем руку.

Бројање гласова врши технички секретар или друго задужено лице.

Ако је резултат неизвестан или несигуран поновно гласање се врши прозивком.

 

Члан 13

По одлуци Скупштине гласање се може обавити електронском поштом. Ако је у питању тајно гласање, технички се омогућује да резултате може видети само генерални секретар (алтернатива: генерални секретар, председник, секретари одељења по азбучном реду и/или председник надзорног одбора).

 

Члан 14

Према статуту Скупштина одлучује ако је присутно више од 50% тренутно активних чланова , а за одлуку гласа више од половине присутних.

За избор нових чланова и председника потребно је присуство 2/3 тренутно активних чланова.

 

Члан 15

Записник током Скупштине води технички секретар АИНС. Скупштина бира два оверача записника. Записник потписује и председник АИНС.