АКАДЕМИЈА ИНЖЕЊЕРСКИХ НАУКА СРБИЈЕ

ОДЕЉЕЊЕ БИОТЕХНИЧКИХ НАУКА

ПОЉОПРИВРЕДНИ ФАКУЛТЕТ НОВИ САД, УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ

ПОЉОПРИВРЕДНИ ФАКУЛТЕТ ЗЕМУН, УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ
НАУЧНО ДРУШТВО ЗА ПОГОНСКЕ МАШИНЕ, ТРАКТОРЕ И ОДРЖАВАЊЕ

 

 

 

 

 

 

II. Научни скуп

"Механизација пољопривреде - стање и потребе"

 

 

На Пољопривредном факултету у Новом Саду 25.06.2013. год., на предлог Академије инжењерских наука Србије, одржан је научни скуп на тему "Механизција пољопривреде-стање и потребе". На научном скупу поднето је десет радова који су штампани у часопису Трактори и погонске машине  бр. 1(2013) и то:

·         Простран М.: Стање и потенцијали у производњи хране у Републици Србији.

·         Бугарин Ђ., Обрадовић Љ., Милановић М., Томић Д., Гулан Б.:  Актуелно стање и перспективе у пољопривредној производњи

·         Николић Р., Савин Л., Фурман Т., Томић М., Милеуснић З., Симикић М., Радојка Глигорић, Жигић Невенка: Мотори и трактори – стање и потребе.

·         Малиновић Н., Меши М., Костић М., Миодраговић Р.: Механизација у ратарству – стање и потребе.

·         Бајкин А., Поњичан О., Димитријевић Александра, Илин Ж.: Механизација у повртарству – стање и потребе.

·         Радивојевић Д, Тописировић Г.: Механизација у сточарству – стање и потребе.

·         Бугарин Р., Ђукић Н., Седлар С., Урошевић М., Живковић М.:  Механизација у воћарству, виноградарству и заштита биља – стање и потребе.

·         Ољача М., Глигоревић К., Пајић М.: Механизација у мелиорацијама земљишта – стање и потребе.

·         Бркић М., Јањић Т., Оливера Ецим Ђурић: Процесна техника и термотехника – стање и потребе.

·          Тот А.: Једна могућност рационалне набавке и коришћења пољопривредне механизације.

У свим радовима приказано је стање у области механизације и опреме и предложена производња у домаћој индустрији и неопходан увоз као и могућности извоз наших производа.

Република Србија са око 5,1 милион хектара пољопривредног земљишта, од чега је око 4,2 милиона хектара обрадиво земљиште, солидног квалитета, са потенцијалима за производњу здравствено безбедне хране за преко 50 милиона становника. Међутим, са око милион енергетских јединица, око 2,5 милиона прикључних машина и опреме и преко 100.000 јединица процесне технике и термотехнике просечне старости од 15 до 30 година, ти потенцијали не могу се искористити, те стога уместо да будемо значајни извозници хране ми је увозимо и за домаће потребе. Стога Држава мора да посвети знатно већу пажњу на обезбеђењу техничке подршке пољопривреди и прехрамбеној индустрији и сталном образовању кадрова за пољопривреду, шумарство и прехрамбену индустрију.

Веома је лоша ситуација у области мотора и трактора, производња је скоро стала а на терену преко 200.000 трактора треба заменити у периоду до 2020 године. Пољопривреда користи око 408.734 двоосовинских трактора, око 190.000 једноосовинских и око 290.000 мотооруђа просечне старости од 15-20 година. До 2020 године, годишње у пољопривреду би требало уводити око 21.000 двоосвинских трактора, 15.000 једноосовинских и 15.000 мотооруђа. Оспособљавање домаће производње може да покрије од 80 до 90% свих потреба. Зато је неопходно да се домаћа производња финансијски и организационо подржи за производњу годишње око 20.000 дизел мотора, 20.000 трактора за домаће потребе и око 10.000 трактора за извоз. Утврђено је да би Србија, услед недостатка сопстевене производње морала годишње трошити око 200.000.000 ЕУР-а за набавку 20.000 трактора из увоза који су за око 10.000 ЕУР-а скупљи од домаће производње. Обезбеђењем довољног броја квалитетне механизације у производњи би смањили прекомерно сабијање земљишта за најмање 20%, чиме би уштедели годишње око 76.106.926 ЕУР-а и смањила би се потрошња горива за најање 10 л/ха или 35.000.000 ЕУР-а годишње. Што значи само у овој области на ова три подручја пољопривреда Србије би уштедела око 310 милиона ЕУР-а годишње.

У области производње у ратарству где је највеће коришћење погонских и прикључних машина, оспособљена домаћа производња може да покрије од 70-80% свих потреба, а у неким областима и 100% потреба. Посебно је наведена потребна производња око 600 житних комбајна годишње у домаћој индустрији. Утврђена је уштеда у обради земљишта и сетви применом квалитетније механизације од око 100-140 милиона ЕУР-а годишње. Поред тога обезбеђењем довољо квалитетне механизације могуће је повећати принос свих ратарских култура, чиме би се приходи у ратарству повећали у износу од 100 до 140 милиона ЕУР-а годишње. Коришћењем старих комбајна остварују се већи губици за 1-2% чиме су штете на нивоу од 30-45 милиона ЕУР-а годишње. Процена је да се увођењем довољно квалитетне механизације само у ратарству могу остварити годишње уштеде од преко 300 милиона ЕУР-а.

Производња у повртарству је у сталном порасту како на отвореном простору тако још више у затвореном простору, где је такође уочен велики недостатак механизације. Утврђено је да оспособљена домаћа производња може да покрије од 50-100% свих потреба.

Производња у сточарству је на веома ниском нивоу али се планирају државне мере како би се сточарство довело на знатно већи ниво. Механизација у сточарству је веома зависна од увоза али су истраживања показала да већи део механизације може обезбедити из домаће производње са већим улагањем Државе и бољом организацијом.

Производња у воћарству и виноградарству је сталном порасту па отуда су и потребе за механизацијом све веће. Утврђено је да оспособљена домаћа индустрија може да покрије око 80% свих потреба.

У области механизације у мелиорацијама стање је веома неповољно, нарочито у наводњавању. Тренутно се наводњава око 1% обрадивог земљишта. Неопходно је и у овој области оспособити домаћу производњу да покрије што већи део потреба, обзиром да се наводњавањем могу знатно повећати принос свих биљних врста.

Шумарство Србије са око два милиона хектара шума захтева увођење нових трактора и одговарајућих машина у обиму од 150-200 шумских трактора и око 250 пољопривредних трактора у наредних пет година.

У области процесне технике и термотехнике утврђена је просечна старост од преко 25 година. Истраживања указују да и у овој области домаћа индустрија процесне и термотехничке опреме довољно оспособљена да самостално производи једноставније уређаје за домаће тржиште и извоз.

Посебан рад био је посвећен како рационалније набављати и користити механизацију у пољопривреди. Најзаступљенији начин организованости породичних газдинстава у Европи а посебно у Немачкој су машински кругови. Један пример такве организације у Земљи је Удружење грађана у Бачком Петровом селу, недалеко од Аде, чиме се остварују уштеде у инвестицији од 30 - 80% и у пословном коришћењу 20-35%.

На крају Научног скупа усвојене су следеће мере које би требало да спроведу одговарајућа Министарства Владе Републике Србије.

1. Уложити значајно већа средства за помоћ у производњи механизације и опреме кључног ресурса за остварење значајних потенцијала у производњи здравствено безбедне хране за домаће потребе и значајан извоз – производња мотора, трактора, житних комбајна, берача, прикључних машина за ратарство, повртарство, воћарство, виноградарство, заштиту биља, мелиорације земљишта, шумарство, процесне технике и термотехнике.

2. Индустрију мотора, трактора и комбајна изместити на нову локацију и оспособити за производњу око 20.000 дизел мортора, 20.000 трактора и 600 комбајна годишње за потребе домаћег тржишта и око 10.000 трактора за извоз. Вредност постојеће инфраструктуре омогућила би изградњу новог индустријског центра за производњу мотора, трактора и житних комбајна, као и  индустријски ремонт половних трактора и машина.

3. Боља организација (удруживање) произвођача пољопривредних машина и опреме, подела рада и сарадња су услов јефтиније и квалитетније производње, лакшег продора на домаће и страно тржиште.

4. Организовати стално образовање кадрова пољопривредних газдинстава са циљем увођења савремене технологије у производњу, рационалног коришћења пољопривредне технике и унапређење ефикасности у свим областима производње у пољопривреди, шумарству и прехрамбеној индустрији.

5. Стимулисати удружење породичних пољопривредних газдинстава у форми машинских кругова чиме су могуће уштеде у инвестирање за 30-80% а на пословима коришћења механизације за 20-35%.

6. Убрзати доношење техничких прописа и стандарда у обаласти механизације са применом у производњи у Србији од 01.01.2021. године а за увоз од 01.01.2014.

7. Хитно израдити стратегију развоја механизације и опреме за пољопривреди, шумарство, водопривреду и прехрамбену индустрију.

 

 

Председник програмског одбора                                                 Председник Организационог одбора

Проф. др Ратко Николић, дописни члан АИНС                       Проф. др Ратко Лазаревић, редовни члан АИНС