Основни подаци

 

 

Академија инжењерских наука Србије (АИНС) је научна инжењерска институција која окупља одабране истакнуте инжењере и научнике из области инжењерских наука са циљем развоја, подстицања и организовања инжењерства и техничких наука и њихове примене у привреди и другим друштвеним делатностима.

Основни циљ Академије је да у креативној и пројектној инжењерској делатности утиче на покретање и усмерава основна, развојна и иновациона истраживања и остале облике научног и  стручног стваралаштва, да усмерава и подстиче развој система образовања инжењера и ширења знања у свим инжењерским областима.

Академија инжењерских наука Србије је основана 1998. године у Београду, под именом Инжењерска академија Југославије. Пратећи промене у друштвеној организацији, октобра 2006. године добила је данашње име и под њим је регистрована код надлежног органа.

 

Чланство. Академија инжењерских наука Србије има данас (2010. година)  91 редовног, 86 дописних и 14 почасних чланова - саветника, као и 53 инострана члана. Сви чланови Академије су изабрани у чланство по високим научним и стручним критеријумима, тајним гласањем на седницама Скупштине Академије.

Чланови Академије су аутори великог броја научних и стручних радова, пројеката, патената и других облика техничких и научних решења, који су публиковани и признати у земљи и иностранству. Овај скуп еминентних инжењера и научника представља у Србији јединствен „форум знања и искуства“ мултидисциплинарног карактера, у свим областима инжењерства, са капацитетима који далеко превазилазе друге појединачне научне, инжењерске и сличне институције.

Задаци и делатност. Основна делатност Академије су научна, развојна и иновациона истраживања у техничким наукама, односно у свим областима инжењерства. Ово се исказује пре свега у виду:

·        учествовања у реализацији и оцени научних, развојних и иновационих пројеката, као основе технолошког развоја Србије,

·        покретању иницијативе и давању предлога за израду програма научног и технолошког развоја Србије,

·        ширењу, промоцији и популарисању науке и научних сазнања у друштву, посебно међу младима,

·        анализи научних открића и препорука њихове применљивости у Србији,

·        покретању иницијатива, креирању предлога и пружању мишљења, савета и експертних оцена носиоцима економско-привредног, технолошког и укупног развоја, за што успешније остваривање актуелног и дугорочног развоја Србије,

·        стварању услова за што ефикаснији систем високошколског образовања инжењера,

·        стварању услова за што успешнији научни и стваралачки инжењерски рад,

·        обављању развоја и испитивања у инжењерству, односно изради пројеката, студија, ревизија пројектне и друге техничке документације,

·        издавању монографија, часописа и других публикације,

·        организовању научних трибина, конференција и других скупова у свим областима инжењерских наука,

·        сарадњи са другим научним, стручним организацијама, установама и лицима, у земљи иностранству.

 

Организација. Академија инжењерских наука Србије своје делатности одстварује преко шест Одељења, за основне групе научних и инжењерских области:

·        Одељење биотехничких наука,

·        Одељење грађевинских наука,

·        Одељење електротехничких наука,

·        Одељење машинских наука,

·        Одељење рударско-геолошких наука и

·        Одељење технолошко-металуршких наука.

 

Поред Одељења, Академија делује и преко Одбора, који се баве одређеним мултидисциплинарним проблемима и питањима од општег или заједничког значаја, као и преко радних група и других облика организовања за поједина посебна питања.

 

 

Београд, октобар 2010. године