ДРАГОЉУБ УСКОКОВИЋ, редовни члан АИНС од 2004. године, рођен је 3. априла 1944. године на Цетињу, као четврто дете протојереја Црногорско-приморске епархије, а касније Свештено-мученика презвитера Светог Петра Цетињског (1908.-1945.), истакнутог црногорског духовника, и Јане (по рођењу Вукчевић, 1910.-1996.). На Цетињу је завршио основну школу (1958. године) и гимназију (1962. године). Технолошко-металуршки факултет, одсек неорганска хемијска технологија, завршио је 1967. године у Београду. Магистрирао је на Електронском факултету у Нишу 1971. године, а 1974. године је одбранио докторску дисертацију "Проучавање основних процеса који се дешавају током синтеровања кристалних материјала", под руководством Момчила М. Ристића. Школске 1974-75. изабран је за доцента на Електронском факултету у Нишу за предмет Физичка хемија чврстог стања, а 1976. године за научног сарадника у Институту техничких наука Српске академије наука и уметности.. За вишег научног сарадника изабран је 1980. године на Технолошко-металуршком факултету, а за научног саветника 1986. године у Центру за мултидисциплинарне студије. У звање редовног професора за предмет Металургија праха за потребе Центра за мултидисциплинарне студије изабран је 1987. године на Технолошко-металуршком факултету, а за потребе Технолошко-металуршког факултета за предмете Конструкциони материјали и Металургијa праха 1995. године. Непосредно по завршетку факултета запослио се у Институту за нуклеарне науке Винча, у Лабораторији за реакторске материјале. Јула 1974. године прешао је у новоформирано Одељење за физику и технологију синтеровања и синтерованих материјала Института техничких наука САНУ, где се и сада налази на дужности директора Института. Од 1982. године дуго година је био у сталном радном односу са скраћеним радним временом у Центру за мултидисциплинарне студије Универзитета у Београду. Професор је по позиву Међународне последипломске школе Јожеф Штефан Института (Љубљана, Словенија) на програму нанонауке и нанотехнологије.

Активно сарађује у низу научних и стручних организација. Био је члан Одбора за физичку хемију материјала Српске академије наука и уметности. Дуго година је био члан Радне групе за геологију, рударство и металургију Комисије за техничко-технолошке науке и члан Одбора за хемију Републичке заједнице науке Србије. Дугогодишњи је члан Међународног Института за науку о синтеровању, где је сада генерални секретар. Био је секретар, затим регионални едитор, а сада је коедитор Међународног часописа “Science of Sintering”. 1975. године изабран је за дописног, а 1983. године за редовног члана овог Института. Био је Извршни секретар овог Института, Научни секретар IV Међународне конференције о синтеровању, која је одржана 1977. године у Југославији, члан Програмског комитета II Међународне школе “Синтетички материјали у електроници”, одржане 1979. године у Варшави и Међународне конференције посвећене металургији праха 1985. године у Пољској. Био је председник Организационог комитета VI и VII Светске конференције о синтеровању одржане септембра 1985. и 1989. године у нашој земљи. Изабран је за експерта Уједињених нација и у том својству провео две недеље као консултант за технологију брзог очвршћавања и металургију праха, као и руководилац пројеката у оквиру југословенско-америчке научно-технолошке сарадње. Био је координатор наших програма са Европском Унијом, као и члан програмског комитета многих међународних конференција и часописа (Mat. Sci. Forum, Key Engineering Materials, Advances in Applied Ceramics, Journal of Bionanoscience и Poroshkovaya Metallurgiya). Рецензент је за низ међународних часописа. Низ година је активно сарађивао у Југословенском савезу за електронику, телекомуникације, аутоматику и нуклеарну технику (ЕТАН). Добитник је ЕТАН-ове награде за најбољи рад из физичке хемије материјала за 1974. годину. Био је научни секретар IV и V Југословенске Конференције о савременим неорганским материјалима, одржане 1976. и 1980. године, у организацији ове Комисије, и Председник научног одбора VI, одржане 1980. године. Од 1982. до 1993. године био је Председник Комисије за физичку хемију материјала. У оквиру часописа ТЕХНИКА покренуо је 1992. године издавање сепарата НОВИ МАТЕРИЈАЛИ и након тога иницирао формирање Друштва за истраживање материјала, чији је и сада Председник, које је до сада одржало девет конференција у Херцег Новом (у периоду од 1995.-2007. године) чији су зборници одабраних радова штампани на енглеском језику код Trans Tech Publications у Цириху у едицији Materials Science Forum. Организација десете конференције је у току и предвиђена је за септембар 2008. године. Добитник је годишње награде Скупштине града Београда за природне и техничке науке за 2007. годину.

Његов први део рада био је у области синтеровања и синтерованих материјала из које је и била његова докторска дисертација, где је његов посебан допринос у области проучавања елементарних феномена који се дешавају током синтеровања кристалних материјала. Из те области је публикован низ чланака, где се свакако издваја “The Kinetics of Contact Formation During Sintering by Diffussion Mechanisms” са H.E. Exner-ом, који је укључен у књигу Sintering Key Papers (Elsevier, 1990), која садржи 50 радова који су посебно утицали на развој ове дисциплине. Даљи његов рад је обележен развојем нових метода синтезе прахова са контролисаним морфолошким и структурним карактеристикама и њихову консолидацију, где је са својим сарадницима публиковао више од 100 чланака у престижним публикацијама, цитираних више од 500 пута. У оквиру тога треба посебно истаћи да су многа од тих истраживања рађена у сарадњи и за потребе наше индустрије (МИНЕЛ, Први Партизан) и да је из тих истраживања проистекло и десетак патената. Последњих година ради на једном новом прилазу обједињавања истраживања-образовања-иновације и тај модел је прихваћен и укључен у УНЕСКО-ву публикацију University-Industry-Government Cooperation- How to make it work? (UNESCO-ICCS 2001, Ljubljana), као пример добре праксе.

До сада је публиковао једну монографију међународне репутације, коедитор је две књиге које је издао Plenum Press и осам књига које је издао Trans Tech Publications, коаутор је више од 160 радова у међународној периодици од којих су многи штампани у високорангираним часописима, одржао је више од 100 предавања по целом свету и од тога више од 50 пленарних предавања на различитим међународним конференцијама или водећим истраживачким центрима у свету. Аутор је многобројних радова штампаних у земљи. Руководио је до сада са двадесетак научно-истраживачких пројеката из основних и техничко-технолошких истраживања, а такође и низ међународних пројеката са водећим научно-истраживачким организацијама у свету (Max-Planck Institut, Stuttgart, Germany, Kyoto University, Kyoto, Japan, National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, USA и са многим Академијиним институтима из бившег СССР-а и Русије и Украјине). Под његовим руководством урађено је тридесетак докторских и магистарских радова. Коаутор је монографије Активирано синтеровање (Г.В. Самсонов, М.М. Ристић), која је цитирана више од 100 пута у другим монографијама и не-ISI публикацијама. Према SCOPUS бази података (април 2008.) његови чланци, публиковани у ISI публикацијама, цитирани су више од 700 пута. Ожењен је са Јасминком (рођеном Новаковић) и има два сина, Вука и Николу.

 

DRAGOLJUB USKOKOVIĆ, full member AESS from 2004., was born on April 3rd, 1944, in Cetinje, Montenegro, as the forth child of Hierarch of Montenegrin-Coastal Diocese, later Holy Martyr Prezviter Saint Peter of Cetinje (1908-1945), distinguished Montenegrin priest, and Jana (nee Vukcevic, 1910-1996). He finished primary school in 1958 and grammar school in 1962 in Cetinje. He finished his studies at the Faculty of Technology and Metallurgy, Department of Inorganic Chemical Technology, in 1967 in Belgrade. He finished his master’s thesis at the Faculty of Electronic in Nis in 1971 and in 1974 his doctoral dissertation named Study of Basic Processes Occurring During Sintering of Crystalline Materials, under the guidance of Momcilo M. Ristic. He was elected Assistant Professor for Solid State Physical Chemistry Class at the Faculty of Electronic in Nis in academic year of 1974-75 and in 1976 Scientific Assistant at the Institute of Technical Sciences of the Serbian Academy of Sciences and Arts (SASA). He was elected Scientific Associate in 1980 at the Faculty of Technology and Metallurgy and in 1986 Research Professor at the Centre for Multidisciplinary Studies. He was elected Full Professor at the Faculty of Technology and Metallurgy for Powder Metallurgy Class at the Centre for Multidisciplinary Studies in 1987 and in 1995 for Structural Materials and Powder Metallurgy at the Faculty of Technology and Metallurgy. Immediately after finishing his studies at the Faculty of Technology and Metallurgy, he started his work at the Institute for Nuclear Sciences Vinca, Laboratory for Reactor Materials. In July of 1974 he transferred to the new-formed Department of Physics and Technology of Sintering and Sintered Materials at the Institute of Technical Sciences of the SASA, where he still works as a Director of the Institute. From 1982 on, he was also employed part time at the Centre for Multidisciplinary Studies of the University of Belgrade. Upon the invitation of the International School of “Jozef Stefan” Institute (Ljubljana, Slovenia), he is a Professor on the nanoscience and nanotechnology programme.

He is an active associate of several scientific and expert organizations. He was a Materials Physical Chemistry Committee Member of the SASA. He was a long-term Member of the Work Group for Geology, Mining and Metallurgy of the Technical-Technological Sciences Commission and a Chemistry Committee Member of the Science Community of the Republic of Serbia. He is a long-term Member of the International Institute of Sintering, where he is a General Secretary. He was a Secretary, then Regional Editor and now he is a co-editor of the International Journal of Science of Sintering. In 1975 he was elected Corresponding Member and in 1983 Full Member of this Institute. He was an Executive Secretary of this Institute, Scientific Secretary of the IV International Conference on Sintering, held in 1977 in Yugoslavia, a Programme Committee Member of the II International School on Synthetic Materials in Electronics, held in 1979 in Warsaw and the International Conference on Powder Metallurgy in 1985 in Poland. He was the Organizing Committee President of the VI and VII World Conference on Sintering, held in September of 1985 and 1989 in our country. He was elected United Nations Expert and in that capacity he spent two weeks as a Consultant for Technology of Rapid Solidification and Powder Metallurgy, and also as a Project Manager within the scope of Yugoslav-American scientific-technological cooperation. He was a Coordinator of our programmes with European Union, as well as a Programme Committee Member of many international conferences and journals (Mat. Sci. Forum, Key Engineering Materials, Advances in Applied Ceramics, Journal of Bionanoscience and Poroshkovaya Metallurgiya). He was a referee for several international journals. For number of years he actively cooperated with Yugoslav Union for Electronics, Telecommunications, Automatics and Nuclear Technique (ETAN). He is a recipient of ETAN Award for the best paper on materials physical chemistry for 1974. He was a Scientific Secretary of IV and V Yugoslav Conference on Contemporary In-organic Materials, held in 1976 and 1980 and organized by this Commission, and a Scientific Committee President of the VI, held in 1980. From 1982 till 1993, he was a Materials Physical Chemistry Commission President. In 1992 he founded publication of the separate NEW MATERIALS in the Journal TECHNIQUE and then initiated the forming of the Yugoslav Materials Research Society. He is still a President of this Society, which held nine Conferences in Herceg Novi (from 1995 until 2007). The Proceedings were published in English by Trans Tech Publications Ltd, Zurich, in Materials Science Forum Edition. Organization of the Tenth Conference is on the way and will be held in September of 2008. He is a winner of the Assembly of the City of Belgrade Annual Award for the natural and technical sciences for the year 2007.

The first part of his research was on sintering and sintered materials, as his doctoral dissertation, where his special contribution was in the study of elementary phenomena occurring during sintering of crystalline materials. He published several articles on this subject, where the most prominent was The Kinetics of Contact Formation During Sintering by Diffusion Mechanisms with H.E. Exner, included in the book Sintering Key Papers (Elsevier, 1990), containing 50 articles that had a special impact on this discipline’s development. His further research was marked by the development of new synthesis methods of powders with controlled morphological and structural characteristics and their consolidation, on which he published with his associates more than 100 articles in prestige publications, cited more than 500 times. Especially interesting is that many of the research in this field was done in cooperation with and application in our industry (MINEL, Prvi Partizan) and that this research yielded more then 10 patents. Lately he is working on the new approach to unison of research-education-innovation and this model was accepted and included in UNESCO publication University-Industry-Government Cooperation – How to make it work? (UNESCO-ICCS 2001, Ljubljana), as an example of good practice.

Until now, he published one monography of international reputation, co-edited two books published by Plenum Press and eight books published by Trans Tech Publications, co-authored more than 160 articles in international periodicals, many of which in high-ranking journals, held more than 100 lectures worldwide, out of which 50 Plenary Lectures at different international conferences or world-leading research centers. He is author of numerous articles published locally. He managed more than 20 scientific-research projects in basic and technological research and also several international projects with leading scientific-research organizations in the world (Max-Planck Institut, Stuttgart, Germany, Kyoto University, Kyoto, Japan, National Institute of Standards and Technology, Gaithersburg, USA, and many Academy Institutes of ex-Soviet Union and Russia and Ukraine). Under his guidance more than 30 Ph.D. and Master Theses were done. He is a co-author of monography Activated Sintering (G.V. Samsonov, M.M. Ristic), cited more than 100 times in other monographies and non-ISI publications. According to the SCOPUS database (April 2008), his articles published in ISI publications were cited more than 700 times. He is married with Jasminka (nee Novakovic) and has two sons, Vuk and Nikola.