Образложење предлога програма:

Унапређење и промоција инжењерских наука

 

Програм се састоји од 8 активности које ћемо посебно образложити:

 

9.1. Формирање програма центра за промоцију науке.

Сматрамо да можемо помоћи у формирању програма за промоцију инжењерских наука где спадају техничко-технолошке науке и биотехничке науке. Наша Академија са својих 180 чланова је једино место које обједињује све инжењерске науке тако да може понудити синхронизоване програме. Део тих програма се може сагледати и из осталих активности овог програма. Начин нашег ангажовања ће зависити од алгоритма који ће Центар користити:

 

9.2. Стални семинар Академије.

Овај семинар се одржава од самог оснивања Академије и представља приступну беседу нових чланова Академије у којој се даје преглед стања у свету и сопствених резултата и резултата  инстутуције и /или тима у коме ради или којим руководи. Поред тога, одржавају се и предавања на актуелне научне теме које су у жижи интересовања у том тренутку. Нарочито су значајна предавања иностраних чланова, што је обично и прилика да им се свечано уручи диплома о пријему у чланство. До сада је ових предавања било просечно 7-8 годишње, односно укупно око 100. У задње време се апстракти предавања постављају на сајт академије а у плану је и представљање комплетних предавања. За 2011.годину се планира укупно 16 предавања, било домаћих, било иностраних чланова, односно по два месечно (без месеци распуста). Свако Одељење Академије би дало по два предавача, а највећа Одељења (машинско и електотехничко) по три. По правилу, предавања ће бити организована сваке друге среде са сажетком на сајту и објављена у дневним новинама.

 

9.3. Прослава 165 година од рођења Николе Тесле.

Ангажовањем Министарства науке дан рођења Николе Тесле се обележава као Дан науке у Србији са идејом да то постане Дан светске науке. Претпостављамо да ће Министарство за науку и технолошки развој обележити тај дан низом активности. У склопу тих активности Академија предлаже да организује свечану Академију поводом 165 година од рођења Николе Тесле. Поред говора високих званичника – сматрамо да то свакако треба да буде Председник државе и Министар за науку и технолошки развој, била би одржана 2-3 реферата од стране угледних научника са темама под радним насловом:

a)      Тесла научник

b)      Тесла проналазач

c)      Тесла пропагатор науке

d)      Тесла грађанин света

Теме а) и б) би се могле спојити. Тема ц) је од значаја за Центар за промоцију науке и није превише медијски експлоатисана. Академија инжењерских наука је „квалификована“ за ову активност. Наиме, приликом прославе 160 година рођења Николе Тесле поред свечане Академије, организован је симпозијум на коме је представљено 40 радова, већином из дијаспоре.. Председник организационог одбора је био проф. др Милић Стојић, редовни члан АИНС а његов заменик је био проф др Милољуб Смиљанић, редовни члан АИНС. Председник програмског одбора је био проф. др Александар Маринчић, .редовни члан АИНС, а његов заменик проф. др Братислав Миловановић, редовни члан АИНС. Поред  тога, на „располагању“ су нам почасни чланови АИНС који су и чланови технолошког Одељења САНУ, проф. др Никола Хајдин, председник САНУ и почасни члан АИНС и проф. др Петар Миљанић, велики познавалац Теслиног дела, почасни члан АИНС, проф. др Момчило Ристић, почасни члан АИНС, проф. др Миомир Вукобратовић, почасни доживотни Председник АИНС, проф. др Зоран Ђурић, редовни члан АИНС, проф. др Зоран Петровић, редовни члан АИНС, проф. др Дејан Поповић, дописни члан АИНС, проф. др Владан Ђорђевић, редовни члан АИНС, проф. др Душан Теодоровић, дописни члан АИНС. Поред тога, чланови АИНС су и Ректор Београдског Универзитета проф. др Бранко Ковачевић и Декан Електротехничког факултета проф. др Миодраг Поповић. Сви поменути могу бити уврштени у Организациони одбор свечане Академије, а из овог круга ће бити и аутори реферата поменутих у програму свечане Академије. У организацији ће учествовати и Друштво „Никола Тесла“, коме ће ово бити прилика за реактивирање.

АИНС нуди учешће и у другим активностима око прославе Дана науке, било из свог програма (о технолошким платформама) или ван овог програма.

АИНС за предложену активност нуди комплетну организацију укључујући и део логистике. Активност мора започети у првим месецима 2011. године у договору са носиоцима прославе Дана науке.

 

9.4. Инжењерство данас и перспективе.

Инжењерство је у кризи у свету а и код нас. За то има више узрока:

Због свега тога пада интерес за инжењерска занимања. Ова активност има за циљ да се изврши анализа стања инжењерских наука у свету и код нас, уочи проблем и дају предлози решења. За то је погодна форма округлих столова са 15-20 висококомпетентних учесника ( сви износе ставове у два круга, први круг 5-7 минута, други круг реплика 3-4 минута ). За ова излагања и закључке се обезбеђује видео запис на cd-овима.

Могуће теме округлих столова:

У склопу ове активности, организоваће се семинари у 5-7 већих градских центара о стању науке и праксе у инжењерским дисциплинама и светским трендовима у овој области.

 

9.5. Иницијатива и учешће у организовању индивидуалних технолошких платформи у контексту програма Националне технолошке платформе Србије - НТПС

Програм Националних технолошких платформи Србије - НТПС уграђен је у Стратегију и политику развоја индустрије Србије за период 2011. до 2020. године као један од стратешких приоритета за опоравак, односно ревитализацију и трансформацију домаће индустрије кроз: 1)увођење нових технологија, 2)иновације производа, процеса, организационе структуре и маркетиншких активности, и 3)успостављање интензивне интеракције између носиоца научно-истраживачких активности и индустрије. Значајан удео у формулацији нове индустријске стратегије имала је и Академија инжењерских наука Србије, односно њен Одбор за националне технолошке платформе.

НТПС програм је изведен из програма Европских технолошких платформи, који је Европска комисија 2002. године успоставила са циљем ефикаснијег управљања интерактивним процесима у троуглу развоја: наука - индустрија - носиоци инвестиционог капитала.

Основне одреднице НТПС програма:

Мисија:

1.      Изградња новог формалног оквира за опоравак и систематски реинжењеринг индустрије Србије кроз успостављање нових модела интеракције унутар троугла технолошког развоја: Индустрија - Носиоци истраживачко-развојних активности - Носиоци инвестиционог капитала;

2.      Технолошка компонента за европски интеграциони процес;

3.      Технолошка компатибилност/препознатљивост на ЕУ нивоу - инкорпорација у агенду EUROPE 2020 (A strategy for smart, sustainable and inclusive growth).

Методолошки оквир:

НТПС програм уважава специфичности економског и културног простора Србије. Опредељења код формулације визије, избора дугорочних циљева и њиховог приоритета, као и Стратешке истраживачке агенде, не треба да буду вођени директним пресликавањем неке од Европских технолошких платформи (ЕТП) на локални национални ниво. Методолошки оквир обухвата:

1.      Имплементација ЕТП концепта на национални ниво кроз примену НРТП (националне и регионалне технолошке платформе) инструмента;

2.      Синергија са ЕУ нивоом кроз кооперативни однос са индивидуалним ЕТП;

3.      Широка мобилизација индустрије, индустријских асоцијација, носиоца истраживачко-развојних активности и носиоца инвестиционог капитала;

4.      Партнерство са ресорним министарствима и осталим регулационим телима у стварању стимулативног амбијента и ефективнијег усмеравања научно-истраживачких фондова ка приоритетним потребама индустрије Србије;

Област деловања:

Укупни привредни простор Србије, посебно: индустрија, грађевинарство, пољопривреда;

НТПС програм посебним мерама обезбеђује отвореност и транспарентност у свом деловању. У том смислу изграђује се Кодекс добре праксе, базиран на интересима најопштијег значаја, са циљем да се спрече неконтролисани утицаји уских индустријских група и носиоца инвестиционог капитала, уз истовремену заштиту пословних интереса чланица НТПС-ИТП конзорцијума.

Носиоци програма:

Академија инжењерских наука Србије - АИНС и Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије оперативно покрећу и координирају овај програм.

Учесници:

Индустрија, истраживачко-развојне институције (универзитети и институти), носиоци предузетничког и инвестиционог капитала, представници државних регулаторних тела (ресорна министарства, коморе, ....).

Спрега/Интеракција:

1.      Хоризонтална спрега на националном нивоу – ИТП међувезе;

2.      Вертикална спрега на регионалном, ЕУ и глобалном нивоу - продор у простор Европских технолошких платформи изузетног богатства новим технолошким садржајима, иновативним идејама и новим концептима за стварање нових производа и услуга.

Основни излаз НТПС програма је мрежа до 10 индивидуалних технолошких платформи (НТПС-ИТП) које се етапно успостављају и имплементирају. У првој етапи успостављају се следеће индивидуалне технолошке платформе:

  1. НТПС - Производња
  2. НТПС - Грађевина
  3. НТПС - Транспорт
  4. НТПС - Храна
  5. НТПС - Енергија
  6. НТПС - Информатика и комуникације

Основни задатак је да се за сваку од наведених индивидуалних платформи реализују следећи садржаји:

1.      Формирање конзорцијума, односно пословне интересне групе коју чине компаније из индустрије, истраживачко-развојне и едукационе институције и компаније носиоци инвестиционог капитала;

2.      Успостављање руководног тела са системом координације и комуникације;

3.      Усаглашена заједничка визија развоја на дугорочном плану;

4.      Изградња програма дугорочног деловања у форми Стратешке агенде;

5.      Израда Плана имплементације Стратешке агенде;

6.      Успостављање функционалне / синергијске везе са комплементарним индивидуалним ЕТП платформама и изградња кооперативних веза са Националним и регионалним технолошким платформама из окружења.

Програм се реализује у оквиру Одбора за Националне технолошке платформе Србије - НТПС,  који је формиран од стране Академије инжењерских наука Србије са задатком дугорочних истраживачких и координационих активности у овом домену. Кључни партнер на овом програму је Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије и Привредна комора Србије.

Чланови Одбора за Националне технолошке платформе:

1.      Петар Петровић, председник одбора, одељење машинских наука

13.  Мирољуб Аџић, одељење машинских наука

 

9.6. Едукација инжењера о технолошким платформама

Сврха ове иницијативе је промоција индустријских технологија, иновативног духа и нових пословних модела за индустрију, кроз едукацију инжењера у тематским оквирима одређеним програмом Националних технолошких платформи Србије - НТПС. У Стратегији и политици развоја индустрије за период 2011. до 2020. године НТПС програм је препознат као један од стратешких инструмената за обнову, односно ревитализацију и трансформацију домаће индустрије, са посебним фокусом на: 1)нове технологије, 2)технолошке иновације производа, процеса, организационе структуре и маркетиншких активности индустријских компанија и система, и 3)успостављање интензивне и функционалне интеракције између индустрије и научно-истраживачких и образовних институција, са циљем стварања нове индустрије Србије, која ће бити продуктивна, иновативна и конкурентна на домаћем и посебно на иностраним тржиштима.

Поред националне димензије, овом иницијативом су обухваћени и аспекти европских интеграционих процеса, кроз обрађивање основних тематских садржаја који се односе на концепт Европских технолошких платформи (ЕТП), са циљем едукације инжењера, посебно младих инжењера који тек започињу своју пословну каријеру о различитим аспектима европског технолошког простора, укључујући: 1)место и значај технологије и индустрије у европској економији, 2)друштвену димензију технологије и њеној улози у решавању кључних друштвених изазова и приоритета, 3)аспекте одрживог развоја кроз одрживу производњу и одрживу потрошњу, 4)место и значај технолошких иновација за компетитивност европске економије на глобалном тржишту, и 5)различите моделе интеракције индустрије и европског истраживачког простора. Демонстрација практичних вредности ЕТП концепта остварује се кроз презентацију изабраних индивидуалних технолошких платформи у форми кратке анализе њихових визија, дугорочних стратешких агенди и планова имплементације.

Едукација инжењера у оквиру ове иницијативе се изводи у форми једнодневног семинара, који обухвата комбинацију предавања и технолошке радионице, неформалног типа, са екстензивном мултимедијском техничком подршком и доступношћу релевантног стручног материјала који се полазницима обезбеђује у дигиталном облику преко посебног WEB NTPS портала Академије инжењерских наука Србије. Семинаре организује Одбор за НТПС Академије инжењерских наука Србије у сарадњи са Привредном комором Србије. Семинари се одржавају по великим индустријским центрима: Нови Сад, Ниш, Крагујевац, Београд, Нови Пазар, Крушевац, Чачак, и другим према потреби. Сваки од полазника семинара добија одговарајућу потврду о учешћу и приступницу у Пословну интересну групу Националних технолошких платформи Србије (НТПС - БИГ).

 

9.7.Организација скупа - Националне технолошке платформе Србије - National Technology Platforms of Serbia - General Assembly 2011

Акционим планом оперативне реализације Стратегије и политике развоја индустрије Србије за период 2011 до 2020. предвиђено је довођење НТПС програма на оперативни ниво. У том контексту биће спроведен низ акција, а званично лансирање програма биће остварено у форми скупа са међународним учешћем под називом: National Technology Platforms of Serbia - General Assembly 2011. Одржавање скупа се оквирно планира за крај 2011. године (најбоље у другој половини новембра месеца). Међународно учешће обухвата: ЕУ представнике (EC-RTD-ETP), представници приоритетних индивидуалних ЕТП (ManuFuture, MINAM, ENIAC, Food for Life, EUROP, ...) и представници релевантних националних и регионалних НРТП иницијативаог нивоа. У циљу остваривања неопходне мобилизације националних размера овом скупу се даје велики јавни публицитет кроз одговарајућу медијску подршку и промотивне активности; У контексту претходног, скуп се одржава у Палати Србија (некадашњa зграда СИВа); Скуп отвара Премијер Владе Републике Србије, као и Министар за науку и технолошки развој и Министар за економију и регионални развој. АИНС, МНТР, МЕРР и ПКС формирају заједнички Организациони одбор NTPS GA2011, под руководством АИНС; Организационе активности оперативне природе започињу почетком 2011. године и синхронизоване су са активностима изградње НТПС мреже индивидуалних платформи као је дефинисано програмом образложеним у 9.5. Контакте са EC-RTD-ETP канцеларијом у Бриселу планирати за прву половину 2011. године. У том контексту остварени су први кораци кроз партципацију Председник Одбора за НТПС АИНС на скупу National and Regional Technology Platforms NRTP - MANUFUTURE 7th NRTP Meeting одржаним December 08, 2010, European Commission CDMA Building - Directorate-General for Research, Brussels, Belgium. Представник Србије је био једини представник региона Западног Балкана на овом скупу.(видети извештај у прилогу)

 

9.8. Међународна сарадња.

Сарадња са Академијом техничких знаности Хрватске ( ХАТЗ ) је започела посетом Генералног секретара АИНС Загребу. Договорена је узвратна посета и потписивање докумената о модалитетима сарадње која подразумева и заједничке наступе у региону и Европи.

АИНС има могућности повезивања и са осталим страним инжењерским академијама јер је значајан део од 53 наших иностраних чланова, такође и чланови инжењерских академија њихових земаља. Такав један пример је сарадња са Немачком инжењерском академијом која је започела преко њиховог члана Berhard Muler-a из Leibniz Institute of regional Development Drezden, који је инострани члан АИНС. У заједници са Немачком академијом и Агенцијом за просторно планирање Републике Србије, АИНС је организовао 2010. Конференцију о просторном планирању  SPA-CE.NET. Договорено је успостављање чврсте сарадње две академије. Следећи корак је посета наших чланова немачкој академији.

АИНС ће се преко својих програма повезивати и са другим институцијама из иностранства, а у непосредној будућности преко пројеката технолошких платформи. АИНС планира и да се учлани у постојеће асоцијације академија инжењерских наука.